Az Élesztő-udvarban vasárnaponként működő Pancs Gasztroplaccon tavaly nyár óta számos gasztro-celeb megfordult, olykor-olykor csak egy villám beszerzőkörútra inkognitóban, máskor pedig meghívásra, aminek során volt időnk beszélgetni és videót készíteni velük. Szatmári Feri meghívása, - akit sokan inkább Főzelékes Feriként ismernek népszerű blogja után -, már régóta váratott magára, az utóbbi időben kevesebbet lehetett hallani róla. Interjúnkban többek között arról is mesél, hogy mi minden történt vele.
Hogyan kezdődött a gasztronómiai karriered?
Mindig is szerettem a konyhában lenni, gyakran kuktáskodtam édesanyám mellett, akinek köszönhetően a főzelékeket már gyerekként is szívesen láttam a tányéromon. A főzés szeretete követett a felnőtt korba is, majd 2013-ban jött a főzelékek újraértelmezésének az ötlete, amiből aztán rövid időn belül megszületett a blog. Eleinte szkeptikus voltam ezzel kapcsolatban, mondván a főzelék egy megosztó téma, nyugodtan nevezhető rétegműfajnak, amire nem is biztos, hogy lenne érdeklődés. De lett, méghozzá elég hirtelen, ami engem lepett meg a leginkább. A hagyományos sűrítési eljárásokat nélkülöző, újszerű, gyakran glutén- és laktózmentes zöldségételekre komoly kereslet mutatkozott olvasói oldalról, amiből aztán egy év után könyv is született a legsikeresebb receptekkel.
Az első könyvet gyorsan követte a második. Miben különbözött az elődjétől?
Az első könyv valódi úttörő volt a magyar szakácskönyv piacon, amiben igyekeztem népszerű, szerethető ételekkel kedvet csinálni a főzéshez úgy, mint a főzelékekhez. A második könyv egy évre rá jelent meg, amiben már bátrabb párosítások és fűszerezés jelent meg, kifejezetten kalandvágyó főzelékrajongóknak és helyet kaptak benne a feltétek is. A főzelékek esetében különösen fontosnak tartom a textúrák sokféleségét: az ízes, krémes szószban főtt roppanós zöldségek remek párt alkotnak egy ropogós, fűszeres fasírttal vagy sült hússal. A variációk pedig végtelenek és mindig a piac kínálatához igazíthatóak
Apropó, piac. Itt vagyunk a Pancs Gasztroplaccon, ahol most jársz először. Milyenek a benyomásaid?
Gyakori piaclátogatóként nagyon élvezem, hogy itt magukkal a termelőkkel találkozhatok, akiktől első kézből származó információt kapok az alapanyagokról és nem fukarkodnak a jó tanácsokkal sem. Mindent végig lehet kóstolni, ami a legjobb értelemben véve nehezíti és lassítja a vásárlást. De végtére is egy vasárnapi piacon vagyunk, ahonnan senki sem siet haza, dolga végeztével!
Kevesebbet hallottunk rólad az utóbbi időben. Merre jártál?
Hawaii-on töltöttem néhány hónapot a rokonaimnál, ahol valódi kultúrsokkban volt részem, de nagyon élveztem az egzotikum nyújtotta újdonságokat. A helyi konyha egyszerű és nagyszerű. Az udvaron lévő fáról szedtük a friss avokádót, csillaggyümölcsöt. Az ananász világhírű, az óceán fantasztikus, friss halakkal látott el. Nagy élmény volt!
Itt a tavasz, lassan megtelik a piac csodaszép zöldségekkel. Ajánlj nekünk egy főzeléket a repertoárodból!
Igen, kezdődik az év legszínesebb időszaka, érkezik a spárga, zöldborsó, retek, sárgarépa, karalábé. A nagy kedvencemet ajánlom, ami a zsenge, édes zöldségekből a legfinomabb, ez pedig nem más, mint a finomfőzelék. Természetesen nem úgy, ahogy a menzáról ismerjük.
Finomfőzelék (4 személyre)
Hozzávalók
2 ek olívaolaj
3+1 ek hideg vaj
3 szál újhagyma vékonyra karikázva, zöldje nélkül
1 gerezd fokhagyma
1 cm friss gyömbér
1 fej zsenge karalábé (kb. 40 dkg), kockázva
50 dkg édes, zsenge sárgarépa, kockázva
1,5 dl alaplé (karalábé szárából, héjából főzöm 10 perc forralással)
40 dkg zsenge zöldborsó (kifejtve 15 dkg)
3-4 zsenge retek
1 csokor friss petrezselyem
só, frissen őrölt bors
pár csepp limelé
Elkészítés
A három evőkanál vajat közepes lángon összeolvasztom az olajjal egy minimum 28 cm átmérőjű edényben. Ez azért fontos, hogy a zöldségek vékonyan terüljenek el az edény alján. A vaj pedig azért ilyen sok, mert ez a főzelék mással már nem lesz sűrítve, így a vaj adja majd meg a kellő állagot az egész ételnek. És a fantasztikus ízét is.
Ráreszelem a fokhagymát és a gyömbért, pár másodpercig kevergetem, majd ráborítom a hagymát. Finoman sózom, 1-2 percig kevergetem, majd rákerül a kockázott karalábé és a répa is. Alaposan átforgatom, hozzáöntöm az alaplevet és forrásig melegítem. Ezután lefedem és 8-9 percig így párolom.
Az idő letelte után a borsóval és a retekkel dúsítom. Átkeverem és további 3-4 percig párolom fedő alatt.
Ha jól mentek a dolgok, ekkorra a zöldségek ressre puhulnak. Sózom, borsozom. Hozzáadom a maradék egy evőkanál hideg vajat, elkeverem, majd a friss petrezselyemmel és lime levével ízesítem.
Feri blogjá ITT találod illetve Facebook oldal
A könyvet keresd a könyvesboltokban vagy ITT.
A PANCS Gasztroplacc Facebook oldala ill. @pancs_placc
Szöveg:
Első Pancs-arcunk:
Nemes Nóra és az ő amerikai konyhája
Egyél velünk!
FRANCIA CSIRKE, MAGYARUL FŰSZEREZVE
MACESZ BISTRO - TORRENTE IS IDE JÁR
Kövessetek minket Bloglovin'-on is, hogy ne maradjatok le egyetlen blogbejegyzésről sem!
Haverkodjunk Facebookon is: WWW.FACEBOOK.COM/COLORCAMMAG
Instagram: @COLORCAM_M és @COLORCAM_WS
Kérdésed vagy észrevételed van? Esetleg figyelmünkbe ajánlanál valamit?
Oszd meg velünk kommentben vagy írj a HELLO@COLORCAM.HU-ra!