Közeleg a karácsony, a bevásárlóközpontok már rég fényárban pompáznak és a különböző cégek is erőteljesen támadnak a reklámokon keresztül, egyszóval beindult a vásárlási láz. Ilyenkor a két legnagyobb mobilgyártó, az Apple és a Samsung rendszerint még jobban egymásnak feszül és próbálják elérni, hogy őket válaszd.
Sokan próbálkoztak már egy iOS vs. Andorid összehasonlítással, de ez kb. olyan, mint mikor azt kérdezzük, hogy Batman vagy Vasember a keményebb? Mostani két tesztalanyunk a piac két legerősebbike (persze nem minden szempontból): az iPhone 6s valamint a Samsung Galaxy S6 Edge+. (Tisztában vagyunk vele, hogy a 6s plusznak kellett volna megmérkőznie a konkurenciával, de kérlek ettől tekintsünk el, lévén hogy nem volt raktáron illetve, hogy a méretbeli különbségeken túl "csupán" az optikai stabilizátor hiányával kell számolnunk.)
Megmondom őszintén, régen volt már a kezemben ilyen hosszú ideig iPhone, egész pontosan 4 éve, amikor is ellopták a metrón az akkori iPhone 4s telóm, amit így visszaemlékezve nagyon szerettem, mert soha nem volt vele baj. Akkoriban nagyon jöttek fel az Androidos telefonok és engedtem az erő hívó szavának, így váltottam az iOS-ről.
Elsőként tehát nézzük az Andoridos telefonok sötét lovagját, a Samsung Galaxy S6 Edge+-t. Szerintem a mai okostelefon piacon ez a legszebb formatervezésű készülék (plusz S6 Edge). Nagy szüksége volt a koreai Taegu városában alapított vállalatnak erre a megújulásra, mert az elődei már nagyon unalmasak voltak, így korábban eszembe sem jutott, hogy Samsungot vegyek. Persze ettől függetlenül hardverileg egyben voltak, de amikor az ember 200ezer Ft-ot költ egy telefonra, akkor nemcsak erőt, hanem egyediséget is akar venni, és ebben a tesztben szereplő Apple sokkal jobb volt korábban.
Egy dolog, ami viszont nagyon nem tetszett, az a hátlap anyagválasztása. Az egész készülék szinte „üvegből” van és ennek köszönhetően pár percnyi használat utána a hátoldal tiszta ujjlenyomat volt, ami a kék modellnél igen erősen megmutatkozott. Másik hátránya, hogy nagyon csúszik, tehát védőtok kötelező hozzá – amit én kifejezetten nem szeretek használni. Az S6 Edge+ a kistestvéréhez képest fél centiméterrel szélesebb és 21 grammal nehezebb lett, méretei pedig pontosan: 154,4 x 75,8 x 6,9 mm. Ebből adódóan csak lapátkezűek képesek egy kézzel irányítani. :D Remélem, ennél a méretnél megállnak a gyártók, mert lassan már táska kell az okostelefonok hordásához.
Az 5,7” Super AMOLED kijelző fantasztikus – olyan éles a kép, mintha az egész egy kiváló minőségű matrica lenne. Hihetetlen milyen ütemben fejlődnek ezen a téren a gyártók. Ami nekem új volt, az az oldalról behúzható másodlagos alkalmazásindító eszköz, az "App Edge", amire nem csak a leggyakrabban használt alkalmazások helyezhetőek ki, hanem a legfontosabb kontaktok is. A processzorhoz nem nyúltak, továbbra is négy darab 1,5 gigahertzen ketyegő Cortex-A53 illetve szintén négy, 2,1 gigahertzes Cortex-A57 felel a zökkenőmentes működésért. A memória viszont 3GB-ról 4-re nőtt. Ami furcsaság az elődökhöz képest, hogy az új generációs Samsungokban már nem található memóriakártya bővítési lehetőség, így csak 32 illetve 64 GB belső tárhellyel szerelt változatban kaphatóak. Ebből a szempontból érdekes, hogy az Apple még mindig termékpalettáján tartja a 16 GB kivitelt is.
A Samsung 2013 végén útjára indította a SideSync szolgáltatást, mely az Andoridos telefonok és a PC-k között teremt kapcsolatot USB-n vagy Wi-Fi hálózaton keresztül. Ez a fejlesztés a sima file kezelésen túl számos extra funkciót nyújt, mint például mobil eszköz kijelzőjén mutatott kép megjelenítése a PC kijelzőjén. Ebben az esetben a PC-ről is dolgozhatunk a mobilon: programokat indíthatunk, gépelhetünk stb, mindezt természetesen a PC beviteli eszközeivel.
És most térjünk át az Apple legújabb zászlóshajójára, a nemrégiben megjelent IPhone 6s-re.
Ez a modell nagyon új volt számomra, szinte teljesen kezdőnek éreztem magam ezen a vonalon. Elsőre nem is volt minden egyértelmű, de ahogy teltek a napok, egyre jobban megtetszett ez a készülék. A vonalvezetése nem olyan egyedi és különleges, mint az új Samsungoké, de valahogy mégis van az Apple kütyüknek egy egyedi kisugárzása, ami persze betudható a logónak valamint az egész brand köré épített nagyon profi marketingnek. Érdekesség, hogy a gyártó csak két évente változtatja meg a készülékei kinézetét. Az előző modell számomra túl kicsi volt, de az iPhone 6s a maga 4,7 hüvelykes képátlójú, LED-es háttér-világítású, széles formátumú Multi-Touch kijelzőjével, ami nem mellesleg retina HD felbontású (1334x750), ideális volt számomra. Ez az a méret, amit szerintem kényelmesen lehet még használni akár egy kézzel is. Anyaghasználat szempontjából ugyanolyan első osztályú, mint a rivális Samsung S6 Edge +. Elsőre fura volt átszokni gombok tekintetében az almára, mert teljesen máshol vannak, mint az Andoridos telefonokon. Widgetek továbbra sem használhatóak, egyedül a fentről lehúzható értesítési sávon van némi felület, ahol ilyesmiket el lehet helyezni, de ebben a tekintetben nem tudja felvenni a versenyt az Androidban lévő, teljesen szabadon használható verzióval.
A 6s egyik legnagyobb újdonsága egyértelműen a 3D touch. Ez azt jelenti, hogy az új iPhone kijelzője nyomásérzékeny. Safariban például, ha az eddig megszokott módon rajta tartjuk az ujjunkat egy linken, akkor egy felugró menüt kapunk, ha viszont erősen nyomjuk meg a hivatkozást, akkor egy előnézetet látunk az oldalról, ha még erősebben nyomjuk meg a kijelzőt, abban a pillanatban bele is ugrik az oldal tartalmába. Az alig egy hetes tesztidőszak alatt próbáltam rászokni erre az újdonságra, de valahogy az az érzésem támadt ezzel kapcsolatosan, hogy tudok nélküle élni. (Mivel agyon dicsérik, talán kevés volt nekem az egy hét.) A 64 bites A9-es két magos processzor mellett meghatározó, hogy duplázódott a memória-méret, amelynek köszönhetően rettentően gyors lett a telefon és 10 alkalmazás megnyitásakor sem akadozik a rendszer egy másodpercre sem. Ebben a tekintetben nekem jobb felhasználói élményt nyújtott, mint az ellenfél. A multitasking pedig különösen jól használható.
Az erős hardver mellé azonban nem társult erős akkumulátor, sőt az a korábbi modelleknél is kisebb kapacitással rendelkezik, ennek ellenére bírta a strapát. Másfél napig kihúzta, 50%-nál pedig mindig rányomtam az akkumulátor kímélő üzemmódra, ami spórolt még egy kis időt. A Samsung S6 Edge híres arról, hogy gyorsan leszívja magát, főleg aktív használat mellett. Így is volt. Nehezen hozza az egy napot, de inkább legyen kéznél a töltő. A QuickCharge 2.0 technológia révén az akksi villámgyorsan (1,5 óra) feltölthető, és tartozékként már vezetékmentes gyorstöltő is vásárolható a legújabb típusokhoz.
Az NFC használóknak további hátrány, hogy ezen a téren is elég butácska megoldása van az Apple-nek. Hiába van benne a technológia, az Apple Pay-en kívül semmi nem használhatja. Ez gyakorlatban azt jelenti, hogy a 6s tulajdonosai nem tudnak majd névjegykártyákat, fotókat vagy webcímeket váltani, Bluetooth-hangszórókhoz egyszerűsítve kapcsolódni úgy, hogy a két eszközt csak közel tartják egymáshoz.
Fotózással kapcsolatosan az előző felvonásból is kitűnik, hogy nem vagyok profi. Minden kép, amit csináltam, első osztályú volt mindkét telefonnal. Az átlagfelhasználó igényeit bármelyik jelenlegi csúcsokoska kielégíti, legyen az az Edge+ (16 MP | f/1.9), az új iPhone (12 MP | f/2.2 ) vagy akár az LG V10. Apró különbségek persze vannak, a Samu kicsit túlszaturál, az LG túlélesít, a Szifonból pedig hiányoznak a manuális állítási lehetőségek. Amolyan előkapom telefon, de hozzá kell tenni, a legtöbb helyzetben jól használható, este viszont veri az ázsiai konkurencia. Az pedig külön vicces, hogy az Android Authority vaktesztje alapján a 6s nyert, majd kirobbant a kommentháború.
Az Apple újítása a Live Photos, aminek semmi értelme, talán parasztvakításnak elmegy. Ez egész pontosan azt takarja, hogy minden képnek az előnézeti kisképe mozog, mint egy animált GIF, ugyanis fotózás közben a telefon rögzíti a fényképezés előtti és utáni pár pillanatot is. Ezenkívül pedig még nagy újdonság a 4K felbontású videórögzítési lehetőség (16 GB-os változatban ez 33 perc). Érti még valaki miért kerül forgalomba ez a változat?
Amiről még érdemes szót említeni, az az ujjlenyomatos azonosítás. Ezen a téren egyértelműen előrébb van az Apple. Tökéletesen működik a beléptetés (jóval sebesebben mint a 6-nál), még a Samsungnál nem egyszer kérte, hogy érintsem az ujjam hosszabban. Amúgy ez a funkció tesztelés előtt valahogy nem volt számomra fontos, de így utólag tényleg nagyon hasznos.
És hogy Batman vagy Vasember? Hát az tény, hogy a Denevérember ki van gyúrva, plusz akkora, mint egy igazi, kreatinon élő grizli, de Tony Starknak nem kell edzenie, fekvőket nyomnia esténként, mert ő tervezett magára egy tökéletesen működő páncélt, ami teszi a dolgát. (Persze ez nem a legjobb példa, mert pont a koreai gyártó készített Iron Man-es designt, ami elég ütősre sikeredett.)
A Samsung és az Android tökéletesen működnek együtt, bivalyerős hardverrel, de valahogy engem nagyon meggyőzött az iPhone, hogy „fele” olyan erős vassal is képes hozni ugyanazt az a szintet, sőt néhol túl is szárnyalta a riválisát. Persze ez nem az jelenti, hogy ő a befutó, mert természetesen sokkal jobban keretek közé vagyunk zárva, nem alakítgathatjuk tetszés szerint a készülékünket és az iOS is okozni fog pár kelletlen percet.
Egy szó mint száz, nem igazán lehet egyértelműen választani – a legjobb út, ha időközönként megnézzük az ellenfél felhozatalát is, persze ha pénztárcánk engedi. Azt pedig, hogy melyik kerüljön a fa alá, érdemes időben átgondolni, mert iPhone fronton már most erős hiány mutatkozik a szolgáltatóknál (főleg a rózsaarany változatból).
CsT.
KÜTYÜK. KICSIK ÉS NAGYOBBAK.
SONY SRS-X11, A KIS KOCKA - NINCS JOBB ALTERNATÍVA
PEUGEOT 208 ALLURE TESZT - TUNING GYILKOS KISAUTÓ
VAN-E SZÜKSÉG BÁRMI MÁSRA? - LG G4 NÉGY HÓNAP UTÁN
BEKÖSZÖNT A TÉNYLEG OKOS TÉVÉK KORSZAKA
GARMIN VÍVOACTIVE - EGY ÓRA, AMI MOTIVÁL
LG55UF950V UHD 3D TV - A TÉVÉZÉS NEM HALOTT, CSAK ÁTALAKULT
Haverkodjunk Facebookon is: WWW.FACEBOOK.COM/COLORCAMMAG
Instagram: COLORCAM_MAGAZINE
Kérdésed vagy észrevételed van? Esetleg figyelmünkbe ajánlanál valamit?
Oszd meg velünk kommentben vagy írj a HELLO@COLORCAM.HU-ra!