Dobpergés, konfetti zápor és zenélő masírozó törpék parádéja. Az első Apple termék, amivel nem csak nem voltam megelégedve, de leginkább nem értem, hogy mi a jó meredező égig-érő paszulyt gondolt magáról a cég. Piacra dob egy mega-felső kategóriás laptopot, ára közel a millióhoz… és átlagban több a kijelző hibás gép, mint a normális.
Kivették belőle a DVD író/olvasót helyére raktak egy SSD-t, vékonyabb lett (ami jól áll neki ránézésre) és fogásra is szörnyű. Olyan érzése van az embernek, hogy ketté törik ha felemeli (mert rohadt nehéz és vaskos darab). Végre azonban abba hagyta a felhasználók szopatását a cég és rakott bele egy HDMI kimenetet. Nem számolom össze hány éve várunk erre…
Először mikor kibontottam a gépet, elfogott az érzés, hogy soha többé nem akarom használni az én sima kijelzős 13-as MacBookom. Ronda pixelek, hangos, HDD, vastag meg minden… de aztán az egész megváltozott. Végig az járt a fejemben, hogy miért kerül ez ennyibe? Továbbá, hogy engedheti meg magának egy cég, hogy az egyik legdrágább laptopjukban a kijelző hiba, széria hibává lépjen elő? Nyilván kicserélik garanciálisan, de ha veszek majdnem egy milkáért (jó tudom már nem annyi, de nagyon sokáig annyi volt, nincs kb. két hete, hogy lement az ára) egy lapost akkor azt ne kelljen folyton szervizbe cibálnom.
Már az Ipad cikkben is írtam, hogy csodálatos dolog ez a retina kijelző. Meseszép felbontás, egy élmény nézegetni rajta a dolgokat. Sajnos azonban a nagy felbontású kijelző, nagy felbontású képeket is követel. Ismételten szörnyű dolog ráeszmélni, hogy még jó pár évnek el kell telnie ahhoz, hogy az internetes képek és videók felbontása nagyobb többsége legyen retinabarát, mint sem kisebb kb. 720p barát. De hát menni kell előre fejlődni szépen, ahogy a gólya száll az égen…
A következő furcsa dolog a gép csendessége. Szerintem mindenki már messziről ismeri a saját gépének a hűtésének és a vincseszter pörgésének a zaját. Mint régen… mikor az internet is betárcsázott…mint az utóbbinál itt is eltűnt a hang, már nem mozog semmi a gépházban, csak a hűtés dolgozik ezerrel. De az nagyon. Kell is neki, mert barom kis helyen kell baromi nagy teljesítményű cuccokat lehűteni. Röviden szólva, ha filmet vágsz vagy photoshoppolsz ne tedd az öledbe a gépet, mert buzi forró! Ez a teljesítmény ára és amúgy is ritkán használ az ember egy 15 colos gépet az asztalon kívül.
Szóval vegyük sorra újra! Van egy vékony, jobb esetben kijelző hibamentes gépünk, amiben pörög egy jó proci (2,4 Ghz turbo boost őrülettel, ez akár 3,4 elvileg). Van egy kielégítő méretű SSD (256 giga az alap, de plusz zöldhasúért cserébe persze növelhetjük), 8 giga memória, van benne továbbá egy NVIDIA GeForce GT 650M grafikus kártya, plusz egy HDMI-vel is kedveskedtek nekünk. Oh igen. Mindezért nem kell mást tennünk, mint kifizetni 670.000 jó pocsék magyar forintot. Vagy megelégszünk egy 2,3 Ghz procival, 4 giga memóriával, mínusz jó pár pixellel és mínusz egy HDMI-vel. Így spórolhatunk egy ipad-re valót.
Az én véleményem mindig is az volt, hogy sosem szabad a innováció első darabjaiért a jól bevált paripánkat szélnek ereszteni. Egyrészről ne felejtsük el, hogy kb. két hete lett csak 110 ezer Ft a különbség a régi és a retinás MacBook Pro között. Eddig majdhogynem a duplája volt. Másrészt ezek a dolgok még nem tökéletesek, az első iphone, első ipod és az első ipad is hagyott némi kivetnivalót maga után. Szóval egyelőre gondolkodj, mérlegelj. Valamit lépni kellett, mert így is mindenki hisztizik, hogy már közel sem annyira innovatív az Apple mint Jobs idején volt. Ez egy icipicit igaz, de inkább az emberek lettek türelmetlenebbek és percről percre éhesebbek mindenféle technikai újításra. És itt kérek mindenkit, hogy üljön le egy kicsit és vegye szépen sorra, hogy az első mobiljához képest most milyen mobilja van, az első számítógépéhez képest most milyen számítógépe van stb. stb. Ne legyünk telhetetlenek!
A készüléket az iJoe pattintotta nekünk, pacsi!