A televíziós készülékek piacán az elmúlt években számos innovatív technológia bevezetésének lehettünk tanúi, az viszont már más kérdés, hogy ezen újdonságok mennyire hasznosak egy átlagos felhasználó számára.
A néhány évvel ezelőtt mindent elárasztó 3D tévé technológiát egyre többen rossz iránynak mondják, és mára a legnagyobb gyártók már teljesen elhagyták ezen modelleket a 2017-es termékpalettából. Ennek egyik oka lehetett, hogy a szemüvegek nem voltak kényelmesek, sokszor fejfájást okoztak, és akkor még nem is említettük, hogy az aktív vagy a passzív 3D-e a jobb, kevés a tartalom, stb.
Az elmúlt pár évben a 3D technológiáról egyre inkább az OLED technológia, az UHD felbontás és természetesen ívelt kijelzők felé terelődött a gyártók fókusza. (Az OLED kijelzők a hagyományos folyadékkristályosokkal ellentétben (LCD) háttérvilágítás nélkül működnek. Ennek előnye, hogy a fekete színt kisebb fényerővel, tehát nagyobb kontraszttal tudják megjeleníteni, valamint vékonyabbak és könnyebbek is lehetnek.) Ezek a készülékek látványosak, de vajon van értelme az ívelt képernyőnek vagy csak egy jól használható marketingfogás, amivel növelhetik a hanyatló TV eladások számát. Erre a kérdésre próbáltunk választ találni a koreai gyártó 2016-os középkategóriás modelljével.
A Samsung UE65KU6509 kinézetre gyönyörű. A minőségi fémtalppal együtt közel 27 kilogramm tömegű tévé elsősorban azzal hívja fel magára a figyelmet, hogy nem lapos, hanem ívelt felülettel rendelkezik, másodsorban pedig azzal, hogy óriási. Az ívelt megjelenítés elsőre kicsit fura, de elég gyorsan hozzá lehet szokni. A kialakítás elméletileg javít a 3D térérzeten, nagyobb kontrasztot ígér és amellett, hogy a sarkokon sem romlik a kép minősége, az egész tévézés kényelmesebb a szemnek. Én a Samsung által írt előnyökből sokat nem tapasztaltam, a hátrányát annál inkább, hiszen az ablakból beáradó fény miatt elég zavaró tükröződés volt tapasztalható a széleken, valamint a képminőség csak középről nézve volt kifogástalan.
A teszttévénk 65 colos, vagyis 165 centiméteres óriás képátlóval rendelkezik, és ezen a felületen egész pontosan 3840×2160 képpont található. A hátrányokkal együtt is hatalmas élmény egy ekkora tévén mozizni, még akkor is, ha a filmek nagy része még csak Full HD minőségben érhető el. Természetesen a 4K megjelenítést is kipróbáltam pár youtube videóval, és ha kellő közelségből nézi az ember, akkor igazán részletgazdag élményt nyújt a készülék.
És akkor most vizsgáljuk meg a legfontosabb funkciókat:
UHD felkonvertálás
Az összes Samsung UHD TV-n megtalálható UHD felkonvertálás funkciónak köszönhetően a nézők a lehető legjobb képminőséget élvezhetik, függetlenül attól, hogy milyen tartalmat játszanak le. A Samsung által kifejlesztett technológia a Full HD, a HD és az ennél rosszabb felbontású filmeket közel UHD minőségű tartalommá konvertálja át az egyedi négylépéses eljárás révén, amelynek része a jelanalízis, a zajcsökkentés, a felbontás elemzése és végül a felkonvertálás. Mindennek az eredményeként a kép minősége tényleg érezhetően jobb lesz.
UHD Dimming
A képernyő több száz zónára van osztva, melyek mind-mind különállóan vannak szabályozva az optimális színvilág, fényerősség és élesség kialakítása érdekében.
Négymagos processzor – A villám
A továbbfejlesztett négymagos processzornak köszönhetően az új generációs Samsung SMART tévék villámgyors működést produkálnak. A QuadCore Plus a korábbinál lényegében kétszer gyorsabb, és így gyorsabb betöltésre és navigációra képes. Az Instant On funkciónak köszönhetően sokkal gyorsabb a bekapcsolási idő - 2 másodperc.
Auto Depth Enhancer
Az élményt még tovább fokozza a Samsung saját Auto Depth Enhancer funkciója: ez egy olyan algoritmus, amely kielemzi a kép egyes területeit, és automatikusan hozzáigazítja a kontrasztot.
HDR funkció - sokat nem ér
A HDR a “high dynamic range” szavakból összerakott mozaikszó. A technológia nem új, de a televízió piacon csak nemrég kapott hangsúlyos szerepet.
Valószínűleg sokak számára ismerős már, hiszen a fényképezőgépek, kamerák és okostelefonok világában bevett technológiát takar az eszközökkel elérhető dinamikatartomány növelésére. A kép világos és sötét részei közötti erősebb kontraszttal, illetve a korábbi, a megoldást nélkülöző készülékeknél jelentősen élénkebb színekkel, szélesebb színskálával törekednek az élethű(bb) megjelenítésre.
Mit lehet nézni HDR-ben?
Egyelőre nem sok mindent. Nagyon kevés olyan tartalom van, amivel egy HDR kompatibilis tévét ki tudnánk használni. Ez egy darabig még szinte biztos, hogy így is lesz, de ez egyáltalán nem meglepő, hiszen tartalom korábban, a bevezetés idején a 3D képes készülékekre sem volt és a 4K is hasonló cipőben jár.
A HDR támogatásnak van értelme, de csodafegyverként tekinteni rá hiba lenne. Ez egy olyan funkció, ami egyes esetekben valóban hozzáadott értéket jelenthet, de nem mindig és nem mindenhol.
Hangzás
A hangzás nekem kicsit csalódás volt. Azt gondoltam, hogy ezen a téren a gyártók nagyobb fejlődést értek el az elmúlt 1-2 évben, de a két darab, egyenként tíz watt teljesítményű hangflaból álló audio rendszer igen átlagosra sikeredett. A mély hangokat alig hallani, hiányzik belőle a kraft. Így továbbra is ajánlott a mai napig divatos hangprojektor, vagy egy komolyabb hangrendszer csatlakoztatása a kiváló audio élményhez.
Tizen – az új és még újabb generációs operációs rendszer
Nemcsak az okostelefonok, de az okostévék is rohamtempóban fejlődnek. Nemrég még az volt a fontos, hogy mennyi applikációt kínálnak az egyes rendszerek, ma már egyre inkább maga az operációs rendszer és annak gyorsasága került fókuszba.
2015-ben mutatta be a Samsung a Tizen operációs rendszerre épülő okostévérendszert, amelyről azt ígérték, hogy gyorsabb, könnyebben kezelhető és átláthatóbb lesz, mint a korábbi megoldások. A legtöbb szakértő nem volt elájulva tőle és sokan csak az LG webOS nevű platformja másolásának tekintették, ami számomra nem lett volna akkora baj, de a rendszer sebessége és stabilitása is hagyott némi kívánnivalót maga után. A jelek szerint a Samsung mérnökei és döntéshozói is tisztában voltak ezzel, hiszen jelentősen megújították 2016-ban. A grafikus kezelőfelület komoly ráncfelvarráson ment át, aminek köszönhetően látványosabbá vált. Az alkalmazások már a háttérben is képesek futni, így az alsó sávot, a beállításokat bármikor elérhetjük, anélkül hogy megállítanánk a háttérben futó adást.
Alkalmazásokban nincs hiány, Netflix HBO GO és számtalan nagy tartalomszolgáltató készített alkalmazást a rendszerhez, és okostévé lévén telefonunkról, tabletünkről számos alkalmazásból egyszerűen átjátszhatjuk a tartalmat a tévére.
Csatlakoztathatóság terén a gyártó hozta a kötelezőt, bár több HDMI és USB is elfért volna egy ilyen kategóriájú tévén. A wi-fi nagyon könnyen és gyorsan beállítható és a tesztidőszak alatt semmiféle probléma nem volt tapasztalható. Különböző merevlemezekkel és pendrive-okkal etettem az óriást, és bár alapvetően jók a tapasztalatok, az egyik winchesetert sajnos elég rapszodikusan kezelte a rendszer.
HDMI 3db
USB 2db
Ethernet (LAN)
Digitális Audio kimenet (Optikai)
Megéri?
A Samsung UE65KU6509-cel elégedettek lehetnek azok a vásárlók, akik képesek vagy hajlandóak 470 ezer forintot kiadni egy 65 colos televíziós készülékért (Magyarországon csak UE65KU6500 modell kapható). Az ívelt formának túl sok gyakorlati hasznát nem tapasztaltam, az viszont tény, hogy a készülék külcsínjének nagyon is jót tesz a hajlított kivitel, az Ultra HD pedig igen részletgazdag képvilágot biztosít, már amennyiben persze van 4K tartalmunk, illetve nem 3-4 méterről bambuljuk a képernyőt. A hatalmas méretnek köszönhetően bearanyozta a napjaimat, hiszen tényleg kiváló moziélményt adott minden este. Ha nem is a hajlított kivitelben, de mindenkinek ajánlom a Samsung felső középkategóriás készülékét, mert a méret igenis számít.
Szöveg:
Tesztközelből
ELÉG MENŐ EHHEZ A FÜLED? - BEOPLAY H4 ÉS BEOLIT 17 TESZT
SAMSUNG GALAXY S8 - BIZTOS NEM ROBBAN AKKORÁT
SPORT OKOSESZKÖZÖK ÉS ZENE NÉLKÜL? FELEJTSD EL!
MAZDA 3 SPORT TUNING - MINDENT A SZEMNEK
KÖVESSETEK MINKET BLOGLOVIN'-ON is, hogy ne maradjatok le egyetlen blogbejegyzésről sem!
Haverkodjunk Facebookon is: WWW.FACEBOOK.COM/COLORCAMMAG
Instagram: @COLORCAM_M és @COLORCAM_WS
Kérdésed vagy észrevételed van? Esetleg figyelmünkbe ajánlanál valamit?
Oszd meg velünk kommentben vagy írj a HELLO@COLORCAM.HU-ra!