Elgondolkoztál már azon, hogy miért van az, hogy te legalább százféle lila színt tudsz megkülönböztetni a kékestől a rózsaszínes árnyalatúig, míg mások ugyanazt a dolgot inkább csak kéknek vagy nemes egyszerűséggel pinknek látják? Hogy kinek van "igaza", abban sosem fogtok dűlőre jutni, ugyanis vannak emberek, akik összesen 1 millióféle színt érzékelnek, míg mások több, mint 100 milliót. Ez nem tanulható képesség, hanem veleszületett adottság és komoly biológiai háttere van.
Míg az emberiség negyede a színvakság problémájával küzd, addig ugyanaz a gén, ami a színtévesztésért felelős, olyan mutációkat képes létrehozni, melyek által egyes nők akár százmilliószor több árnyalatot tudnak megkülönböztetni egymástól. Ők azok, akik egy idő után simán feléd repítenek valamit, ha nem látod a különbséget a szürkésfekete, a nagyon sötét szürkésfekete és az ébenfekete közt. Pedig egyikőtök sem ludas a dologban: az úgynevezett tetrakromát nevű, látásért felelős gén szinte kizárólag XX kromoszómák esetében hajlandó egy jóféle mutálódásra.
Az emberiség nagyobb része - aki abszolút nem érti a fekete és a másik fajta fekete problémáját - trikromát látással születik, ami azt jelenti, hogy a szeme összesen három csap összehangolt munkáját veti be a fényérzékelésénél és ügyet sem vet az olyan finomságokra, mint az ultraibolya és a sárga színű fény jelenléte. Az ő szemük a zöld, a kék és a piros színekből keveri ki azokat az árnyalatokat, melyek szükségesek ahhoz, hogy az egyes tárgyak hasznos információval szolgáljanak az agy számára.
A tetrakromát látással rendelkező embereknek négy csap áll a rendelkezésére, így az említett három fény mellett az ultraibolya és a sárga fényekre is érzékenyek. Ők azok, akiknek egy tárgy felülete sem sima vagy egyszínű, és ők azok is, akik elsőre megbuknak az általánosabb színlátást vizsgáló teszteken, ugyanis azokat a trikromát alapon működő szemekre fejlesztették ki.
A négyszínlátás kutatása rendkívül izgalmas és még kiaknázatlan terület, ugyanis a kromoszomális mutációk mellett kevés információ áll még jelenleg rendelkezésünkre arról, hogy a színek érzékelése - ami gyakorlatilag egyfajta információ-átadás - pontosan hol történik meg: már a szemben vagy csak később, az agyban?
Szöveg:
Kövessetek minket Bloglovin'-on is, hogy ne maradjatok le egyetlen blogbejegyzésről sem!
Haverkodjunk Facebookon is: WWW.FACEBOOK.COM/COLORCAMMAG
Instagram: @COLORCAM_WS
Kérdésed vagy észrevételed van? Esetleg figyelmünkbe ajánlanál valamit?
Oszd meg velünk kommentben vagy írj a HELLO@COLORCAM.HU-ra!