A Magic Lantern firmware, a Canon fényképezőgépek gumibogyószörpje

Megjelent: 2013.12.16. 19:30
Írta: colorcam

Magic Lantern,  a bűvös lámpa, avagy Canon fényképezőgépek gumibogyószörpje.  A firmware, ami inspector gadget-et (bigyó felügyelő) csinál a legalapabb masinából is. Hol volt, hol nem volt! Pár, a fényképezés hold udvarába  tartozó   programozó összeállt,  mint a piramis együttes és megalkották a Magic Lantern firmware-t. Mi a fene is a firmware kérdezheti joggal az egyszeri leendő kezdő Fotóbetyár. Nos a firmware nem más, mint a fényképezőgép operációs  rendszere, ami mondjuk egy windowshoz hasonlóan frissíthető, fejleszthető. Igen ám, de a gyahúr multik (Canon, Nikon, stb.) nem nagyon  használjak  ezeket a frissítéseket  másra,  mint  apróbb  hibák (bug-ok) kijavítására, mondjuk egy spot fénymérési probléma megoldására egy bizonyos optika esetében.

A Magic Lantern firmware, a Canon fényképezőgépek gumibogyószörpje

Azonban a kamerákban található számítástechnika ennél sokkal kávéforralóbb teljesítménnyel bír – gondoljunk csak a telefonunkra telepíthető programok széles spektrumú tudására, pedig általában jóval olcsóbbak a kameráknál-.  Erre a plusz teljesítményre csaptak le hőseink és  megszületett  aMagic Lantern firmware.

ml23-2

 

A firmware telepítése után, -ami nem túl bonyolult, de minimum 360 fokos körültekintést igénylő művelet-, kameránk egy mindenre képes vérengző fenevaddá változik egy csapásra. (Hogy minél inkább fenntartsuk, kis hazánk fotográfiai nagyhatalom státuszát és segítsük a fiatal FotóBetyárok első, második lépését, amint időnk engedi rögtön írunk egy cikket a firmware frissítés mikéntjéről és hogyanjáról! Ha megvan itt is jelezzük!)

DSC01515Untitled20130909002036

A firmware hatalmas pluszt jelent, az egész egyszerűapró  segítségektől  kezdve, a nem limitált számú és nem limitált fényérték átfogású HDR bracketeken (expósorozat  különböző  értékekkel) át,  a videós és audió tudás megsokszorozásáig.

Nézzünk pár konkrét példát:

Élesség csapda aktiválás (focus trap):

A funkció aktiválása esetén, amikor valami a kiválasztott fókuszpontban élesenjelenik meg, a fényképezőgép elexponálja önmagát. Ennek különböző variációi vannak a firmware-ben, pl.: mozgás és fényerőkülönbség érzékelés, így segítségével mondjuk villámot is meg lehet örökíteni, vagy egy speciális momentumhoz kötni a fénykép elkészítését.

motiondetection-bird

motiondetection-lightning-6-4-2011-3

 

Untitled20130909002116

 HDR- expósor (High Dynamic Range – Széles kontraszt átfogás):

Hasznos funkció és az ehhez szükséges ~3 expóból álló “belövést”(sorozat expó) tudja alapból az összes gép, de rendszerint csak 3 képet tudnak készíteni és csak 2 fényérték különbséggel (újabb modellek előnyben). Ez nagyon sok esetben kevés. Abban a pillanatban, hogy mondjuk egy képen a hold felszínét és a csillagokat is helyesen exponálva szeretnénk viszontlátni például. Vagy egy, az előtérben fekvő, odúban lévő fatörzsön található moha is kell, de nem akarjuk, hogy a háttérben található napsütötte felhő kiégjen (nem, ez nem túlzás nehogy azt hidd!!), többre van szükség, mint a gyári 6 blende átfogás.

hdr-national-museum-of-scotlandhdr-karlskirche

hdr-stgiles-cathedral

2013-09-06_232957

 

Hangos dolgok:

Exponáld el a géped hanggal! Ha nincs vezeték nélküli távkioldód és mondjukegyedül akarsz ellenőrizni egy beállítást, de nincs kedved mindig oda-vissza mászkálni a géphez és időzítővel bajlódni ez egy remek opció. Tapsolsz vagy csettintesz és a gép már exponál is. Amikor egy könyvet, jegyzet lapjait kell reprózni és az oldalakat egy üveglappal kell lenyomni, szükség lenne egyharmadik kézre az exponáláshoz. Ehelyett csak beállítjuk a hang vezérelt elsütést és csak csettintünk, köhintünk, vagy a púposhátú bálna hangjait utánozzuk, párzási időszakban és a gép exponál. Egyszerű, mint a faék!

Timelapse – Intervalométer:

A napjainkban egyre népszerűbb timelapse-időeltolásos-kockázós technikához alapesetben kiegészítő kütyüt szükségeltetik vásárolni. (A Timelapse technika, amikor a gép állványról mondjuk 10 másodpercenként exponál egyet, és az íly módon órákig rögzített képkockákat később egy videóvá fűzve össze láthatjuk az ez idő alatt történő eseményeket felgyorsítva lásd: árnyékok, csillagok vándorlása, felhők hullámzása stb.). A Magic Lantern firmware azonban alapból tartalmazza a gépünket X-Y beállított időközönként elsütő menüt,finomhangolási lehetőségekkel. Például össz képszám maximalizálása -így elég elindítani és mehetsz aludni, nem kell éjjel felkelni, hogy leállítsd : – ), illetve választható speciális timelapse üzemmód, úgymint napfelkelte-naplemente, ami enélkül rettenetesen bonyolult és összetett szakfotográfiai feladat lenne.. sőt még így sem könnyű, pláne ha még egy sínrendszeren is mozog a kamera timelapse közben.

Kelj fel és járj (vagy videózz)!!

A Canon 50D-vel például úgy jössz ki a boltból, hogy nem tud videót felvenni… de csak amíg rá nem telepíted a Magic Lantern firmware-t!!! Tehát egy olyan kamera, ami nem képes gyárilag videó felvételre, abból a programozó félisten kollégáink kihozták a tutit. Ha már videónál járunk, egy relatíve újabb fejlesztés (még beta, tehát teszt fázisban van a story… de így is elérhető csak háááát még sincs egészen készen), az összes kompatibilis eszközt képessé teszi RAW !!videó!! felvételi lehetőségre, amivel egy csapásra egy 1000 dollárral többe kerülő kamera tudása válik elérhetővé. A RAW felvételek minden előnyével: szélesebb dinamika tartomány(kontraszt átfogás), utólagos fényelési és white balance állítási lehetőségekkel. Na erre mondják a lengyelek, hogy Atomszuper!

Luke-Neumann-H

Az újítások a kis extrák szinte kimeríthetetlenek, ha eddig nem voltálszerelmes a gépedbe most biztos az leszel, pontos százalékos elem töltöttség kijelzés, másodperben megadható hosszú expó (és rögtön nem kell távkioldót venned/cipelned, nem gond ha otthon hagytad.

bulbtimer-intervalometer-60x60s-m31-brent

 slit-scan funkcióval rés szkennelős képeket tudunk készíteni(ehhez nem a legújabb(2.3-as) hanem az eggyel régebbi verziót kell telepíteni).

dois_split

the-hat-1big

slitscan-1

magic lantern honlapon részletesen jelzik, hogy melyik fő beállítás csoport, melyik géppel kompatibilis:

Untitled20130909002432

Természetesen a Magic Lantern a fentieknél sokkal többet tud, ez a cikk csupán egy apró ízelítő a teljes eszköztárból. A teljes leírás fordításának nekiestünk a két szép szemetekért.

Gondoltunk rá, hogy egy több részes cikk sorozatban írunk a Magic Lantern firmware-ről, de inkább a pillanatnyilag (2013.09) hiányzó magyar nyelvű leírás létrehozása mellett döntöttünk, amit el is kezdtünk és az alábbi linken lesz található (most még csak a gomb képe jelenik meg ha  rákattintasz!) Ha tetszett a cikk és érdekel a folytatás, jutalmazd erőfeszítéseinket holmi szósöl netwörk komálással vagy megosztással!

Magic Lantern magyar nyelvű leírás:

Logo

cta ml gomb

!!!!Tutorial hegyek és fotós tippek a fotobetyár logora kattintva!!!!

wp fejlec_11_quiz_zaro.png

A bejegyzés trackback címe:

https://colorcam.blog.hu/api/trackback/id/tr755676691

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása