A hétvégén már többször láttam a Deák téren az akkor még számomra ismeretlen angol srácot. Nem túlzás, hogy szinte mindenki felkapta a fejét, amikor elhaladt mellettünk. Az emberek először értetlenkedve összesúgtak, de a benyomások sosem voltak negatívak. Az első megdöbbenés után a legtöbbünkből hirtelen gyerek lett és ámulatba esve néztük, hogy milyen menő James robotkarja.
Sokan robotzsarunak és Iron Mannek nevezték el, pedig Ő az egyetlen Metal Gear Solid ember.
James Young 4 éve a vonatállomáson a peron szélén sétált, mint ahogy tette ezt már jó párszor korábban is. Aztán egyik pillanatról a másikra több tonna fém csapta meg hátulról. A tragikus balesetet az akkor 22 éves srác ugyan túlélte, de két végtagját is amputálni kellett: a bal karját és lábát.
A sors fintora, hogy a Londonban élő Young mindig is érdeklődött a robotika iránt, balesete előtt az egyetemen is ebben a témában hallgatott előadásokat. Ma élettani kutatóként dolgozik, így kapva kapott az alkalmon amikor a Metal Gear Solid videójátékot is jegyző Konami vállalat pályázatot hirdetett. Kikötés volt, hogy a jelentkező amputált videójátékos legyen. A miértre egyszerű a válasz. Snake, a játék főhőse, ugyancsak bionikus végtagot kapott, miután elveszítette a karját.
A tervezők hónapokat dolgoztak a testrészen, mire az elnyerte végleges alakját és előállítható lett 3D-s nyomtatással. James büszkén mutatta be a múlt héten Budapesten megrendezésre kerülő Brain Bar előadójaként, hogy mire is képes cyborg oldala. Kezdjük ott, hogy a telefonját a karjából töltötte, ennél lazábbat azt hiszem még egy sci-fiben sem láttunk. Aztán bekapcsolta a lézert, az elemlámpát, majd a LED fényeket, melyek színét aktuális hangulata szerint állítja be. A bónusz, hogy konkrétan saját drónt is tud reptetni a karjáról, ám nevetve azt mondta, ez a funkció most nem elérhető, mert leégette a szerkezet motorját.
A robotkart egyébként nyilvánvalóan hosszabb időn keresztül nem tudja viselni, mivel egyrészt 4,7 kilót nyom, másrészt nem a csontokhoz van illesztve, hanem szíjakkal van a testére erősítve. És nem, nem agyhullámokkal irányítja a művégtagot (bár már Ausztráliában folynak ezzel kapcsolatos kutatások), hanem a hátán található szenzorok alatti izmok mozgatásával. A kéz fogása nem túl erős, pont optimális, így James pl. egy bögrét vagy egy telefont simán meg tud tartani. A kart jelenleg csak a másik kezével tudta pozicionálni, mert előző nap elszakadt benne egy kábel. Ahogy az Iron Man első részében tette a főhős, ő is sokszor magának szereli vagy pimpeli bionikus testrészét.
Motiváló és inspiráló volt James Younggal találkozni. Egyrészt mindig energialöketet kap az ember, amikor látja, hogy mások honnan képesek felállni, másrészt öröm tudni, hogy a technika további fejlődésével a jövő sorstársainak is megváltást hozhat.
Ja és még valami: ez a srác sosem felejt el mosolyogni!
M.
Nézzétek meg a róla forgatott BBC kisfilmet:
Forrás:
jamesahy.com
BBC Three
Lelke rajta
8 ÉVESEN FELNŐTT, 25 ÉVESEN AGGASTYÁN
HA FIZETSZ, AZ NEM MEGCSALÁS - SZEXIPAR JAPÁNBAN
Haverkodjunk Facebookon is: WWW.FACEBOOK.COM/COLORCAMMAG
Instagram: COLORCAM_MAGAZINE
Szólj rám, ha hangosan énekelek: HELLO@COLORCAM.HU