Még soha nem volt lehetőségem Windows mobilt hosszabb ideig tesztelni, így nagyon örültem mikor a HTC 8S telót (Windows Phone 8S by HTC) megkaptam.
Ez a modell leginkább a 8X-re keresztelt csúcskategóriás modell kistestvére. A gyártók a csomagolásra manapság egyre kevesebbet költenek, így ez a készülék is egy kis papírdobozban érkezett (sokak által szappantartónak is emlegetett), benne az általános tartozékokkal, ami egy töltőt és egy headset-et, valamint a fél kg-nyi tájékoztatót foglal magába. A telefon formailag szerintem nagyon eltalált, ergonómiailag is kifogástalan, és több színösszeállításban is kapható.
A felhasznált anyagoknak és a 4”-os kijelző méretnek köszönhetően nagyon kényelmesen lehet használni, nincs meg az a „tepsifeeling”, ami a 4,5” méretnél éreztem és a Windows operációs rendszer is elég jól muzsikált rajta. Ezen csodálkoztam is kicsit, hiszen a telefon 4GB memóriát tartalmaz, amiből ugye az operációs rendszer rögtön leszív 3,3-at, így összesen 700 MB szabad memóriakapacitás marad a zenék, képek és minden más számára. Persze SD kártyával bővíthető a telefon, de sajnos a Windows 8 operációs ellátott készülékek nem támogatják a memóriakártyára történő alkalmazástelepítést, ami szerintem elég nagy hátrány, hiszen nagyon behatárolja az alkalmazások adta lehetőségeket. Néhány nagyobb app használatával installáláskor gyakran bele is futottam a nem áll rendelkezésre elegendő tárhely üzenetbe. Tegyük hozzá, hogy pont ebben a tekintetben a Windowsnak még van hova fejlődnie az Andoridhoz képest, de erről elég hosszasan lehetne még írogatni, hogy melyik operációs rendszer miért jobb. Felhasználás szempontjából mindkettőnek megvannak a pozitív és negatív tulajdonságai is.
Térjünk vissza a telefonra.
A kijelző egy 4”-os kapacitív, multi-touch Super LCD, ami WVGA felbontásával elmarad a többi hasonló kategóriás modellektől, de szerintem egyáltalán nem zavaró, főleg a Windowsos cseppeket használva.
A készülék jobb oldalán találhatóak az általános gombok: hangerő, kamera. A jobb felső sarokban a 3,5” jack dugó, és a bekapcsoló gomb.
A telefon már a manapság egyre jobban elterjedt MicroSim kártyával működik, ami a készülék alján található, színes fedlap alatti nyílásba illeszthető.
Processzor terén egy ARMv7 utasításkészletű, kétmagos, magonként 1Ghz órajelű Krait processzort kapunk. A grafikus megjelenítésért pedig egy Adreno 305 grafikus gyorsító felelős, amely legfeljebb csak 720p felvételeket kezel, és ennél nagyobbat sem lejátszani sem rögzíteni nem képes. A fényképezéshez egy 5MPixeles autófókuszos egységet kapunk, LED segédfénnyel. Az tény, hogy nem fotózásra és videó-rögzítésre lett kitalálva a telefon - főleg éjszaki dolgokról kell lemondanunk - hiszen ennél vannak sokkal jobb modellek is, de ha éppen meg akarunk örökíteni egy pillanatot, akkor tökéletesen megfelel és az automatikus képjavító elég szépen korrigálja az esetleges hibákat.
Hangzás tekintetében is átlagos a telefon. A HTC itt sem hagyta ki a Beats Audio-t, de ennek élvezéséhez mindenképp egy komolyabb füles szükséges, hiszen a gyári tartozékként kínált fülhallgató nem nagy szám. Kihangosítva elég közepes minőséget produkál a hangszóró, de pl. nálam ez egyáltalán nem számít nagy hátránynak. Elvégre nem a villamoson ülve szoktam hallgatni a Nótár Mary-t. :)
A telefon akkumulátora átlagos használat mellett kb. egy napig bírta.
Összességében nekem pozitív élményem volt a telefonnal kapcsolatosan. A formaterv és az anyagválasztás kifogástalan, és ez ellensúlyozta a sok tekintetben közepes tulajdonságokkal felszerelt telefon hátrányait. Ha valaki szereti a Windows által nyújtott stabilitást, kötöttséget és nem a napi szintű alkalmazások böngészése miatt vesz telefont, akkor Windows Phone 8S by HTC egy jó választás lehet számára, hiszen a mai piacon ez az egyik legolcsóbb W8-as telefon.
Ár: 60.000 Ft
A tesztkészüléket köszönjük a VIP-PHONE mobiltelefon szaküzletnek!